Konstrukční software

Spousta funkcí a možností

Když se podíváme do nějaké konstrukční kanceláře, tak jsou vybaveny moderní technikou, kdy základem jsou počítače s našlapaným hardwarem, protože dnešní software má mnohdy vyšší nároky a obzvláště to platí, pokud v něm budeme dělat nějaké větší projekty. Co se týče konstrukce, tak prvním krokem jsou výpočty, které se dají provádět třeba do protokolu ve Wordu, ovšem řadu věcí už umí dnešní programy. Zadáme do nich zatížení a oni nám spočítají vše potřebné a mnohdy mají i obsahové centrum, takže si z něj můžeme vybrat vhodnou součástku.

model šroubového spojení

Jamile si ve 3D vymodelujeme celou sestavu, tak jednotlivé součástky můžeme hodit na virtuální papír a tvořit výkresy. Až je budeme mít hotové a zkontrolované, tak je stačí vytisknout. Během tvoření si můžeme vygenerovat z modelu jaké chceme řezy i pohledy, a navíc cokoliv kdykoliv předělat, takže s ručním rýsováním to nejde srovnávat. Navíc projekty můžeme mít uloženy ve firemní síti, aby k nim měli přístup všichni zaměstnanci, kteří to potřebují.

Nástroje

Tento software se však nepoužívá pouze pro tvoření nějakých strojů. Bohatě ho také využijeme při výrobě nástrojů. Stačí se podívat na takovou vstřikovací formu. Ta slouží k výrobě plastových součástek za krátký čas, přičemž mnohdy mají dost nepravidelné tvary. Samotná forma se skládá mnohdy ze stovek součástek, protože musí být zajištěno vstříknutí teplého plastu a následné vyjmutí celé součástky. Firma HRO-TECH Hro-tech využívá k tvoření těchto forem software CATIA, který je velmi propracovaný a využívají ho třeba automobilky.

plastové lodičky

Pomocí programů zkoumají také parametry jako je třeba čas vstřikování a také chladnutí, které je důležité hlavně kvůli tomu, že by v některém místě mohlo dojít za provozu k prasknutí plastu. Tyto parametry v případě potřeby optimalizují k dosažení co nejlepších výsledků.