Bazénové fólie – nezanedbatelné příslušenství

Fólie dole

Než budete stavět zahradní nadzemní bazén, měli byste nejprve rozhodnout, v jakém terénu bude umístěný, abyste jej mohli následně vyrovnat do roviny, povrch důkladně uhladit obsypem z prosetého písku a zeminy, a na něj položit geotextilní podložku. Někdy se jí také přezdívá „podložka pod bazén“, protože chrání bazénové dno před mechanickým poškozením a rozvojem hniloby a plísní. Bez geotextilie riskujete, že váš bazén bude mít výrazně kratší životnost, a že kvůli popraskanému a zdeformovanému dnu jej předčasně vyměníte. Ceny geotextilií nejsou natolik vysoké, aby vás finančně zruinovaly a museli byste si na ně brát úvěr.

voda v bazénu

Fólie nahoře

Také zdánlivě zbytečná věc, zejména pokud se domníváte, že u vás na zahradě, například v čistém prostředí v horách, nedochází k tak enormnímu výskytu prachu, že by se kvůli němu musela zakrývat hladina nádrže bazénovou fólií. Jenže prach a nečistoty nejsou jediným důvodem, proč bazén důkladně zakrýt, jde tu také o vypařování vody, které není zanedbatelné.

bazén na koupání

Spočítali jste si někdy, kolik vody se vypaří z bazénu o průměru 4 metry, což bývají nejmenší nádrže na trhu?

Výpočet je velmi jednoduchý, průměr kruhové nádrže vynásobíte Ludolfovým číslem (pí) 3,14 a z této plochy pak odvodíte množství vypařené vody v čase, podle vzorce, který udává, že se u plochy dvaceti čtverečních metrů vypaří za 24 hodin přibližně 100 litrů vody (plus mínus dle vlhkosti a teploty ovzduší). Takže například u bazénu o průměru 4 metry se za den vypaří cca 60 litrů vody, za měsíc jsou to již necelé dva kubíky a za půl roku provozování nádrže na zahradě již téměř jedenáct kubíků vody, které musíte samozřejmě do bazénu doplnit. A když si spočítáte, kolik vody doplníte za pět let provozu bazénu, a přepočtete https://www.databazeknih.cz/knihy/luisa-de-lahol-jeden-okamzik-v-case-4654 to na vodné a stočné, překročíte částku 6 tisíc korun, a to rozhodně není zanedbatelná záležitost.