Co jsou IBC nádrže a čemu slouží


Setkali jste se někdy s pojmem IBC nádrže? Pro laika zpravidla naprosto neznámý výraz včetně toho, že postrádá souvislosti, s čím si jej spojit. Jedná se o jednu z nejdůležitějších a zásadních logistických pomůcek pro skladování a přepravu ovoce a zeleniny v polotekutém či zcela tekutém stavu.

vinná réva

IBC kontejnery jsou velkoobjemové boxy o užitném objemu jednoho tisíce litrů, určené pro přepravu velkého množství produktů zemědělské a potravinářské výroby, počítá se s tím, že se kontejnery nakládají do nákladového prostoru až v pěti patrech na sobě. Každý z nich se může pochlubit obrovskou nosností až pět tun, proto je možné na sebe skládat zcela bez problémů, a stejně tak pokládat na speciální plastovou paletu o stejné nosnosti.

ovocné šťávy

Kontejnery jsou skládací, tím pádem každý z nich ušetří velký objem skladovacího prostoru v případě, že jsou momentálně nevyužitelné. I přesto, že se jedná o skládací mechanismus tvrzeného plastu, nepodepisuje se to na celkové nosnosti, pevnosti a robustnosti celé konstrukce.

Základním předpokladem IBC kontejnerů pro využití v potravinářském průmyslu je zdravotní způsobilost plastických hmot. V tomto případě to výrobce zaručuje, stejně jako u materiálu vnitřní vyměnitelné fólie, která přichází do bezprostředního kontaktu s ovocem a zeleninou. Fólie jsou čistě jednorázové, a jakmile se přepraví a upotřebí vnitřní obsah, odloží se jako recyklovatelný odpad, a tento cyklus využití IBC nádrží Schoeller Allibert může pokračovat prakticky po celou dobu jejich předpokládané životnosti.

Na co bychom vás také chtěli upozornit, je fakt, že kontejnery mají tvar kvádru, tudíž lépe vyplní přepravní a skladovací prostor, než nádoby jiného tvaru, například ocelové či dřevěné sudy a barely. Zefektivňuje se tím logistika již v samotném základu, což snižuje náklady na přepravu a zároveň samotnou cenu produktů v tomto potravinářském odvětví.