V jakém stavu je odvětrávání vašeho bytového domu


Koupili jste městský byt v bytovém domě nebo jej získali v dědictví a prověřili si většinu jeho technologií? Už máte zmapováno, v jakém stavu je v domě výtah, zateplená fasáda, střecha, schodiště, vstupní vestibul, poštovní schránky a společné prostory? Zajímá vás i stav zábradlí na balkoně a okna v bytě? Pak jste jistě pečliví a dáváte si pozor zejména v rámci prevence, což je samozřejmě chvályhodné.

atypický patrový dům

Na co byste ale neměli zapomenout, je stoupačka. Jak to vypadá uvnitř, kudy vedou rozvody plynu, vody a odpadu, a jak je na tom vaše vzduchotechnika? Jakmile prověříte tyto důležité záležitosti, co se týče vody a plynu, a pokud tu neshledáte žádné podstatné závady, může vás to ukolébat k nečinnosti a na vzduchotechniku se prostě „vybodnete“. Zvenčí nebude potrubí poškozené, ventilátory od digestoře a z koupelny fungují, tak nač další povyk?

Tímto způsobem může postupovat mnoho rodin či jednotlivců, kteří rekonstruují byt nebo jej pořizují již po rekonstrukci, ale to je velká chyba. Jedno z největších nebezpečí v domě jste totiž podcenili – nebezpečí mohutného požáru nebo dokonce výbuchu v potrubí vzduchotechniky.

bytový dům

V průběhu času se do potrubí ve stoupačce nasává skrze ventilátory prach a spolu s ním i mastnota, zejména z koupelny a z kuchyně při vaření pokrmů. Tato kombinace dvou nečistot je doslova vražedná, a nevěříte-li nám, pak si to ověřte u hasičského záchranného sboru. K zapálení mastného prachu, usazeného na stoupačce ve vrstvě pouhého jednoho milimetru stačí malá jiskra a máte problém. A to nejen vy, ale spolu s vámi může vyhořet i několik partají nad a pod vámi.

Proto se vyplatí zahrnout do programu domovních schůzí i pravidelné revize a případné čištění odvětrávání https://www.taurisplus.cz/produkty-sluzby/odvetravani-panelovych-domu/ vzduchotechniky, abyste měli klid a byli si jisti, že jestliže odcestujete na dovolenou na Gran Canaria, a budete se týden rekreovat na kouzelných písečných dunách v Maspalomas, že se také máte kam vrátit.